Drakeova úzina: Nejnebezpečnější místo světa, ze kterého mají respekt i nejzkušenější námořníci

16.04.2025

Drakeova úzina, geograficky i historicky jedno z nejikoničtějších a nejnebezpečnějších míst naší planety, leží mezi nejjižnějším cípem Jižní Ameriky, tzv. mysem Horn, a severními ostrovy Antarktidy. Tento průliv je nejen klíčovým bodem pro globální oceánskou cirkulaci, ale také nepředvídatelným místem, ze kterého mají respekt i ti nejzkušenější námořníci. Především v dřívějších dobách bylo proplutí touto úžinou symbolem odvahy v námořnické komunitě.

Kde se Drakeova úzina nachází?

Drakeova úzina se rozkládá mezi mys Horn (Chile) a ostrovy Jižní Shetlandy. S šíří kolem 800 až 1000 kilometrů a hloubkou přes 4800 metrů je to nejširší a nejhlubší oceánský průliv na světě. Leží zhruba mezi 50. a 60. rovnoběžkou jižní šířky, kde panují extrémní povětrnostní podmínky.

Proč je Drakeova úzina tak nebezpečná?

  1. Setkání oceánských proudů
    Drakeova úzina je místo, kde se setkává teplý Atlantský oceán se studeným Jižním oceánem. Tento teplotní kontrast způsobuje nestabilitu atmosféry a časté vzniky bouří.

  2. Antarktický cirkumpolární proud (ACC)
    Tento nejsilnější oceánský proud na světě proudí skrze Drakeovu úzinu a pohání jej silné západní větry. Bez přítomnosti pevniny proud volně oběhne celou Antarktidu.

  3. Extrémní počasí
    Často se zde střídají hurikánové větry, přívalové deště, sněžení a těžká mlha. Počasí se může změnit během několika minut, což ohrožuje i moderní lodě.

  4. Obří vlny a nevyzpytatelnost moře
    Vlny mohou dosahovat až 15 metrů a často přicházejí z různých směrů, což ztěžuje navigaci. Vlnobití je mnohdy nepřetržité a skoro nikdy zde není skutečně "klidné moře".

  5. Led a ledovce
    V zimních měsících se mohou v oblasti pohybovat kusy ledu a malé ledovce, což přidává další ústřední nebezpečí.

  6. Izolace
    V případě nehody je záchrana komplikovaná kvůli velké vzdálenosti od civilizace a extrémním podmínkám pro přílet přílez helikoptér i příjezd lodí.

Historický význam a původ jména

Drakeova úžina nese jméno po anglickém mořeplavci Sir Francis Drakeovi, který v 16. století podnikl jednu z prvních cest kolem světa. Ačkoliv je jeho jméno s tímto místem nerozlučně spojeno, technicky vzato touto úžinou nikdy neproplul tak, jak ji chápeme dnes – tedy mezi Jižní Amerikou a Antarktidou.

V roce 1578, když se jeho loď Golden Hind pokoušela obeplout Jižní Ameriku směrem z Atlantiku do Tichého oceánu, byla během bouře zahnána daleko na jih od pevniny. Tehdy se všeobecně věřilo, že jižně od Ameriky se nachází rozsáhlá pevnina (tzv. Terra Australis). Drake však svým neplánovaným kurzem prokázal, že zde žádná země není – pouze otevřené moře.

Jinými slovy, Drake touto oblastí skutečně proplul, ale ne konkrétním koridorem mezi Jižní Amerikou a Antarktidou, který dnes označujeme jako Drakeovu úžinu. Místo toho byl bouřemi odnesen ještě dál na jih, a právě tato plavba odhalila, že zde existuje volná vodní cesta – čímž připravil půdu pro pozdější námořní průzkum a pojmenování tohoto místa na jeho počest.

Drakeova úžina a vědecký výzkum

Dnes je Drakeova úžina klíčovým bodem pro klimatický výzkum, oceánografii a pozorování migrace mořských živočichů. Probíhají zde vědecké expedice, které zkoumají změny v proudění oceánů, globální oteplování a biodiverzitu.

Turistika a plavba přes Drakeovu úžinu

Pro cestovatele je plavba touto oblastí přechodem mezi "světem jak ho známe" a ledovým královstvím Antarktidy. Turistické lodě a vědecké expedice z Ushuaia (Argentina) vyrážejí na jih, aby překročily tuto legendární vodní bránu. Pro někoho je to několikadenní peklo na vlnách, pro jiné životní zážitek.

Slavnostní námořnické rčení

Drakeova úžina si vysloužila drsnou reputaci i mezi těmi nejzkušenějšími námořníky. A jak to popisuje jedno slavné přísloví:

"Pod 40. rovnoběžkou není zákon; pod 50. rovnoběžkou není Bůh."

Tato věta shrnuje, jak nehostinná, surová a divoká tahle oblast opravdu je. Žádná pravidla, žádná ochrana. Jen čistá příroda v plné síle.

Závěr

Drakeova úžina je mnohem víc než jen geografický pojem. Je to zkouška odvahy a zázrak přírody. Pokud hledáte místo, kde příroda diktuje pravidla a člověk se musí přizpůsobit, pak je to právě tady.

Ať už se o Drakeovu úžinu zajímáte z historického, přírodovědného či dobrodružného hlediska, jedno je jisté: je to místo, které vzbuzuje respekt, úžas i pokoru.


Líbil se ti článek a chceš podpořit růst tohoto blogu? Je tu možnost poslat donate v odkaze zde. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv podporu. Velmi si toho vážím. Budu se těšit u dalšího článku.