5 extrémních vodních sportů, ze kterých se ti zatají dech

06.03.2025

Na vodě lze provádět mnoho činností. Existuje nepřeberné množství vodních sportů, některé jsou skvělé pro rekreaci, při některých jde doslova o život. Pokud milujete adrenalin a vodní sporty, pak jsou extrémní vodní disciplíny tím pravým ořechovým. Připravil jsem pro vás seznam pěti extrémních vodních sportů, které posouvají hranice lidských možností. 

1. Big Wave Surfing – Královská disciplína surfařů

Big wave surfing neboli surfování na obřích vlnách je jedním z nejextrémnějších vodních sportů. Surfaři zde čelí vlnám, které mohou dosahovat výšky přes 20 metrů. Tento sport vyžaduje nejen špičkovou fyzickou kondici, ale i dokonalou znalost vln a schopnost reagovat v krizových situacích.

Nejznámější lokality pro big wave surfing zahrnují:

  • Mavericks (Kalifornie, USA) – Legendární místo s vlnami, které dosahují až 25 metrů.

  • Nazaré (Portugalsko) – Rekordní vlny dosahující přes 30 metrů.

  • Jaws (Havaj, USA) – Rychlé a masivní vlny vhodné pro zkušené surfaře.

Jak začít s big wave surfingem?

Začátečníci by se měli nejprve naučit základy klasického surfování a postupně přejít na větší vlny. Dobrým tipem je také trénovat výdrž pod vodou na nádech, protože surfaři se při pádu mohou ocitnout nedobrovolně delší dobu pod vodou. V takovém případě je vhodné zachovat klid a pomalu do dostat nad hladinu. Začít s tímto sportem není nijak náročné, stačí zajít na kurz surfování a pak už jen pilovat dovednosti.

2. Whitewater Kayaking – Adrenalin na divoké vodě

Whitewater kayaking, neboli jízda na kajaku po divoké vodě, patří mezi nejvíce vzrušující vodní sporty. Kajakáři sjíždějí rychlé peřeje, vodopády a prudké úseky řek, kde je nutné rychlé rozhodování a perfektní ovládání kajaku.

Nejlepší destinace pro whitewater kayaking:

  • Grand Canyon (USA) – Dlouhé peřeje s nádherným výhledem.

  • Zambezi River (Zambie) – Peřeje třídy V, které jsou extrémně náročné.

  • Futaleufú (Chile) – Kombinace nádherné přírody a divokých peřejí.

Jak začít?

Začátečníci by měli začít na klidnějších řekách a postupně zvyšovat obtížnost. Nezbytné je absolvovat kurz se zkušeným instruktorem, naučit se eskymácký obrat a používat kvalitní ochranné vybavení včetně přilby a záchranné vesty.

3. Cliff Diving – Skoky z útesů do neznáma

Cliff diving je extrémní verze skoků do vody, kde sportovci skáčou z vysokých útesů bez ochranného vybavení. Výška skoků se pohybuje od 10 do 30 metrů, což znamená obrovské riziko zranění při špatném dopadu.

Kde si můžete cliff diving vyzkoušet?

  • Acapulco (Mexiko) – Profesionální skokani zde předvádějí extrémní výkony.

  • Rick's Café (Jamajka) – Oblíbené místo pro turisty i profesionály.

  • Red Bull Cliff Diving Series – Prestižní série závodů na nejextrémnějších místech světa.

Jak začít?

Začátečníci by měli začít s menšími skoky a postupně zvyšovat výšku. Důležité je naučit se správnou techniku dopadu, aby se minimalizovalo riziko zranění.

4. Freediving – Potápění na jeden nádech

Freediving, neboli volné potápění, je disciplína, kde se potápěči noří do hlubin bez kyslíkové flašky, pouze na jeden nádech. Nejlepší freediveři se umí potopit do hloubky přes 100 metrů, vydrží pod vodou přes 8 minut a to bez jakéhokoliv přístroje. Tento sport v začátku nevyžaduje až tak skvělou fyzickou kondici (i když určitě není k zahození), ale především skvělou mentální kondici a schopnost zachovat klid a nepropadat panice i když dochází dech. Což v temném a chladném prostředí není vždy samozřejmostí. Nicméně pokud si tuhle dovednost osvojíte nabídne se vám neuvěřitelné splynutí s vodou a životem v ní. Díky tomu, že nefoukáte všude kolem bubliny máte mnohem větší přístup k vodním živočichům. 

Nejlepší lokality pro freediving:

  • Dahab Blue Hole (Egypt) –  Jedna z nejznámějších freediving lokalit na světě. Ovšem Egypt lze doporučit jako jednu z nejlepších lokalit pro freediving obecně. V poměru cena/výkon nemá konkurenci. 

  • Dean's Blue Hole (Bahamy) – Další hluboká jáma nacházející se tentokrát v Karibiku.

  • Bali (Indonésie) – Krásné korálové útesy a ideální podmínky pro potápění.

  • Raja Ampat (Indonésie) - Naprosto úchvatná lokalita také v Indonésii. Na tomto místě krom korálových útesů lze vidět obrovská hejna Mant obrovských (viz obrázek výše).

Jak začít s freedivingem?

Je nutné absolvovat specializovaný kurz a naučit se kontrolovat dech, zklidnit se před ponorem a naučit se efektivně plavat pod vodou. Začátečníci by nikdy neměli freediving zkoušet sami kvůli riziku úpadku do bezvědomí. Ve freedivingu taky platí kardinální pravidlo: nikdy se nepotápět sám. Za sebe můžu doporučit kurz od Freedive Praha

5. Hydroflight – Létání nad vodní hladinou

Hydroflight, známý také jako flyboarding nebo jetboarding, je relativně nový, ale velmi atraktivní extrémní vodní sport. Jezdec stojí na speciální desce, která je připojena k vodnímu skútru a proud vody jej vynese do vzduchu. Umožňuje provádět akrobatické triky, salta a otočky.

Kde si můžete hydroflight vyzkoušet?

  • Dubaj (SAE) – Luxusní resorty nabízejí možnost vyzkoušet si tento sport.

  • Miami (USA) – Mnoho škol a půjčoven flyboardů.

  • Mallorca (Španělsko) – Ideální pro začátečníky i pokročilé.

Jak začít?

Flyboarding je poměrně snadný na naučení. Během chvíle zvládnete základní vzlétnutí a postupně se naučíte i otočky. Stačí si pronajmout vybavení a vyzkoušet si ho s instruktorem.

Závěr

Extrémní vodní sporty jsou skvělým způsobem, jak si užít adrenalin a zároveň prozkoumat krásy oceánu, řek a jezer. Pokud hledáte nové výzvy a milujete dobrodružství, vyzkoušejte některý z těchto sportů. A nezapomeňte se podělit o své zážitky s ostatními nadšenci!

Další tipy pro každého, kdo by chtěl začít s nějakým extrémnějším vodním sportem:

  • Vždy používejte ochranné vybavení (pokud se používá).

  • Začínejte pod dohledem zkušeného instruktora.

  • Nikdy nepřeceňujte své schopnosti a respektujte přírodu.

Líbil se ti článek a chceš podpořit růst tohoto blogu? Je tu možnost poslat donate v odkaze zde. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv podporu. Velmi si toho vážím. Budu se těšit u dalšího článku.